top of page
Sök
  • Skolkyrkan

Alla har rätt till sin TRO!


Idag uppmärksammas denna artikeln från Sveriges kristna råd om hur våra kristna ungdomar (bland andra) upplever sig kränkta och i detta fall också av lärare. Detta kanske inte alltid är meningen från en lärares (eller annan auktoritets) håll men desto kanske viktigare att ta upp dessa frågor.Skolkyrkan jobbar för att finnas för våra kristna och andra ungdomar, och strävar att stärka ungdomarnas självförtroende vilket bland annat då innebär att våga stå för det man tror på (oavsett vad man tror på) och här möter vi elever med respekt!

Viktigt att uppmärksamma att det finns en upplevelse från kristna och andra ungdomar om tro och detta är vårt allas ansvar att möta ALLA med respekt och respektera olikas tro och tankar oavsett vad jag själv tycker och tänker


Se artikeln samt reportage här nedan:

https://www.skr.org/ny-rapport-varannan-kristen-ungdom-upplever-sig-krankt-for-sin-tro/


https://www.tv4play.se/program/nyhetsmorgon/12527257?utm_source=permalink&utm_medium=sharing&utm_campaign=tv4play_sharing

7 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Har du känt att du behöver bli styrkt i din tro på sista tiden? Då vill jag rekommendera dig en att läsa följande bibelplan som är bara på några dagar och dessutom inspirerar oss inför påsken. Här kan

bottom of page